A netikett szó egy angol szó, a netiquette (network etiquette) magyarosított változata, és olyan általános illemszabályokat tartalmaz, amelyeket mindenkinek, aki az Interneten keresztül lép kapcsolatba másokkal, be kell tartania. Ezekből a szabályokból gyűjtöttünk ki néhányat:
- Az Interneten bárki közzétehet bármilyen információt, ezért a talált információt nem mindig szabad naprakésznek, és hitelesnek elfogadnod.
- Az Interneten általában tegeződni szoktak az emberek.
- A hagyományos levelezés szabályai az elektronikus levelezésre is érvényesek: ne írj le semmi olyasmit, amit egy sima levelezőlapra nem írnál.
- Az elektronikus levél írásakor legyél tisztában azzal, hogy kinek írsz. Vannak olyan e-amil címek, amik úgy néznek ki, mintha egyetlen ember címe lenne, mégis egy csoportot jelentenek.
- Töltsd ki mindig a levél Tárgya (Subject) sort, ami összesűríti leveled tartalmát.
- Ügyelj rá, hogy leveled megszólítással kezdődjön, és elköszönéssel zárd!
- Ha nincs időd azonnal válaszolni egy levélre, akkor is küldj egy rövid üzenetet, hogy megkaptad a levelet.
- Ne írj CSUPA NAGYBETŰVEL, mert az kiabálásnak hat.
- Az ú. n. flame war-t (indulat-háborúkat) kerülni kell; ne írjál heves leveleket, és ne válaszolj ilyenekre.
- Jól ellenőrizd leveled tartalmát, mielőtt elküldöd. Az elküldött levelet nem lehet visszavonni.
- A lánclevelek továbbítása tilos az Interneten.
- A fórumokon általában többen olvasnak, mint írnak. Ha írsz ilyen helyekre, vedd figyelembe, hogy azt nem csak egy ember fogja elolvasni.
- Vedd számításba, hogy azok az információk, amiket továbbítasz az Interneten „kint van a hidegen”, azaz elvileg bárki megszerezheti, megváltoztathatja.
- Azonnali üzenetküldésnél, (amikor két vagy több ember párbeszédet folytat a számítógépen keresztül) elfogadott az egyéni rövidítések használata, és mivel itt az üzenet mielőbbi továbbadása a fontos, nem szükséges kijavítani a gépelési hibákat. Néhány rövidítés, amiket ilyenkor használhatsz:
szvsz = szerény véleményem szerint
am = amúgy
nm = nincs mit
mind1 = mindegy
3 (free) = szabad
hv = hogy vagy?
jó8 (good night) = jó éjt!
np (no problem) = semmi probléma
ij = így jártál
4u (for you) = neked
- Legyen benned önkontroll; csak akkor tölts le anyagokat az Internetről, ha tényleg szükséged van rájuk. Kevésbé fontos esetekben gondolj arra, hogy állóképek vagy mozgóképek letöltésekor lassítod, hátráltatod mások munkáját. hiszen ezek a dolgok nagy sávszéleséget igényelnek, ami korlátozottan áll rendelkezésre. A nemzetközi vonal nagyon drága, és sebessége nem növelhető korlátlanul, ezért ezzel nagyon takarékosan kell bánni.
- A világhálót eltérő kultúrájú, vallású, nemzetiségű, politikai meggyőződésű emberek használják, ezért soha ne menj bele és ne használj másokra nézve lealacsonyító, kompromittáló szavakat, maradj toleráns és nyílt e sokszínű világ felé.
- Vedd figyelembe, hogy a számítógép elsősorban munkaeszköz, és nem játék, az Internet pedig elsősorban információszerzésre szolgál, és nem szórakozásra. Bármilyen vonzó is az Internet, ne légy függő, ne hanyagold el miattuk az élő, személyes kapcsolataidat!